Strawberry Fields Forever

[nb 1]

"Strawberry Fields Forever"
Singl Beatlesa
A-stranaPenny Lane
Objavljen13. februar 1967.
Snimljen29. novembar, 8–21. decembar 1966
Žanr
Trajanje4:07
Izdavač
Kompozitor(i)Lennon–McCartney
TekstLennon–McCartney
Producent(i)George Martin
Hronologija singlova Beatlesa
"Eleanor Rigby" / "Yellow Submarine"
(1966)
"Strawberry Fields Forever" / "Penny Lane"
(1967)
"All You Need Is Love"
(1967)

"Strawberry Fields Forever" je pjesma engleske rok-grupe The Beatles, koju je napisao John Lennon i pripisuje se partnerstvu Lennon–McCartney. Objavljena je 13. februara 1967. kao dvostruki singl s "Penny Lane". Predstavljala je odmak od prethodnih singlova grupe i novo slušačko iskustvo za tadašnju pop-publiku. Iako je pjesma u početku podijelila i zbunila muzičke kritičare i obožavatelje grupe, pokazala se vrlo utjecajnom na nastajući psihodelični žanr. Popratni promotivni film također je prepoznat kao pionirski rad u mediju muzičkog videa.[7]

Lennon je napisao pjesmu na temelju sjećanja iz djetinjstva, kad se je igrao u Strawberry Fieldu, dječjem domu Vojske spasa u Liverpoolu. U novembru 1966. grupa je provela 45 sati u studiju tokom pet sedmica, stvarajući tri verzije pjesme. Konačna snimka spojila je dvije od ovih verzija, koje su bile potpuno različite u tempu, raspoloženju i muzičkoj ljestvici. Sadrži obrnuto snimljene instrumente, zvukove Mellotron flaute, indijski swarmandal i kodni fade-out/fade-in, te aranžman za violončelo i drvene puhačke instrumente, koje je spremio producent George Martin. Za promotivni film, grupa je koristila eksperimentalne tehnike poput povratnih efekata, preskakanja i preklapanja.

Pjesma je bila prva koju su Beatlesi snimili nakon završetka albuma Revolver i bila je namijenjena albumu Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band. Umjesto toga, grupa je bila prisiljena objaviti singl pod pritiskom izdavačke kuće i uprave koji su zahtijevali novi proizvod, a zatim su se držali svoje filozofije izostavljanja prethodno objavljenih singlova s ​​albuma. Dvostruka A-strana zauzela je drugo mjesto na ljestvici Record Retailer, čime je prekinut četverogodišnji niz singlova grupe koji su bili na vrhu britanskih ljestvica. U Sjedinjenim Državama, "Strawberry Fields Forever" zauzeo je osmo mjesto na Billboard Hot 100. Na veliko nezadovoljstvo grupe, pjesma je kasnije uključena na LP Magical Mystery Tour.

Lennon je smatrao "Strawberry Fields Forever" svojim najboljim radom s Beatlesima.[8] Nakon Lennonovog ubistva u New York Cityju, dio Central Parka nazvan je po pjesmi. Godine 1996. odbačena prva verzija pjesme objavljena je na kompilaciji Anthology 2; 2006. stvorena je nova verzija za remix album Love. Umjetnici koji su obradili pjesmu su Richie Havens, Todd Rundgren, Peter Gabriel, Ben Harper i Los Fabulosos Cadillacs s Debbie Harry. Godine 1990. verzija grupe Candy Flip postala je hit i uvrstila se među deset najboljih u Ujedinjenom Kraljevstvu i Irskoj. Pjesma je zauzela 7. mjesto na ažuriranom spisku "500 najboljih pjesama svih vremena" časopisa Rolling Stone za 2021.

  1. ^ The Beatles 2000, str. 237.
  2. ^ DeRogatis 2003, str. 48.
  3. ^ Doggett 2015, str. 373.
  4. ^ Philo 2015, str. 119.
  5. ^ Frith, Simon (1981). "1967: The Year It All Came Together". The History of Rock. Available at Rock's Backpages (subscription required).
  6. ^ Carr i Tyler 1978, str. 62: "Both ['Strawberry Fields Forever' and 'Penny Lane'] represent definitive English acid-rock (as opposed to its American cousin) … The subject-matter was essentially 'Liverpool-on-a-sunny-hallucinogenic-afternoon'."
  7. ^ Burns 2000, str. 176.
  8. ^ Osoblje Rolling Stonea (7. 4. 2011). "500 Greatest Songs of All Time: 76. The Beatles, 'Strawberry Fields Forever'". rollingstone.com. Arhivirano s originala, 25. 2. 2007. Pristupljeno 13. 11. 2023.


Greška kod citiranja: <ref> oznake postoje za grupu pod imenom "nb", ali nije pronađena pripadajuća <references group="nb"/> oznaka, ili zatvarajući </ref> nedostaje


From Wikipedia, the free encyclopedia · View on Wikipedia

Developed by Tubidy